Şile’de Bir Koy

Çeşme’nin ardından kısa bir festival molası verdik ve şehrin tadını çıkardık bir süre. Yeri gelmişken; One Love’dı, Chill Out’tu alışığız ama; BirGün festivali pek keyifliydi, gitmediyseniz tavsiye ederiz. Kalabalıktan sıkılmamız uzun sürmedi ve arkadaşlarımızın daveti ile Şile’nin ilerisindeki ıssız bir koy olan Sardala’da hafta sonunu geçirmek üzere sözleştik.

Yolu tarif etmeyi çok isterdik ama imkansız gibi bir şey. Hiçbir navigasyonun köy kahvesi kadar faydası dokunmadı. Şile’yi 5-10 km kadar geçtikten sonra  bir köye vardık ve kahvedeki amcalara yolu sormak üzere kısa bir mola verdik. Biz ne olduğunu anlamaya çalışırken amcalar gülmeye başladı, ‘aman gençler dikkat edin’ diye. Meğer gideceğimiz koyda bir mağara varmış, mağaraya define aramaya gidenler sık sık buradan geçiyorlarmış. Mağarada geçirdikleri kazalar kulağımıza küpe edilirken derdimizin sadece denize girip kamp yapmak olduğunu söyleyip amcaları rahatlattık ve yol tarifini aldık. İleride ana yoldan ayrılıp toprak yola girdik ve birkaç km sonra koya ulaştık. Aslında sahil olarak pek güzel bir yer değil gibi, ama İstanbul’a oldukça yakın ve kimse yoktu. Bu ilk bakışta hoşumuza gitse de, bizi biraz endişelendirmedi değil.

Çadırlarımızı kurup yerleştikten sonra akşam yemeği hazırlıklarına giriştik. Alışverişi oldukça açken yapmamızın burukluğu ile fazla gelen yiyeceklerle ileride kuyruk sallayan dostlarımıza ziyafet çektik. Çakıl taşları ve kurumuş yosunlarla kaplı sahil gördüklerimizin en iyisi olmasa da, denizin bu kadar yanında uyumak çok güzeldi. Gözlerinizi kapattığınızda duyduğunuz tek şeyin çakıl taşlarına vuran dalgaların sesi olması paha biçilemez.

c59file

Koyda günbatımı

Sabah erkenden aynı sesin huzuru ile uyanıp buz gibi denize girerek kendimize geldik. Güzel bir kahvaltının ardından güneş depolayıp çok geç olmadan yola koyulduk. Yolda böyle şirin bir yerle karşılaşınca oturup bir çay içmek kaçınılmazdı.

c3a7ay

Açık hava salonunda çay keyfi

Sardala koyu İstanbul’dan çok uzaklaşmaya vaktiniz olmadığı zamanlarda, sakin ve keyifli hafta sonları geçirmek için tavsiye edebileceğimiz bir yer. Dikkat, denize girecekseniz ayakkabınız olsun, kestaneler var. Dikkat 2, biz gittiğimizde bomboştu ama sıcak havalarda pek kalabalık olabildiğini duyduk, ne yazık ki keşfedilmeye başlanmış.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: