Alplerin Eteklerinde Bir Kent: ANNECY

1800lerdeyiz, masmavi bir gölün kıyısında. Gölün bittiği yerde tüm heybetiyle dağlar yükseliyor göğe, tepeleri bulutlarla örtülmüş. Kuş sesleri eksik olmuyor kulaklarımızdan, sırrı ardımızdaki yemyeşil orman. Gözlerimizi kapatsak kolundan sürüklenerek hapishaneye götürülen bir günahkarı görebileceğiz halkın bağırışları arasında, neyse ki gözlerimiz açık; elimizde şarap kadehi.

Karavanla Alpleri arşınlama seyahatimizde iki günümüzü geçirdiğimiz ve bayıldığımız yer oldu Annecy. Fransa’nın İsveç sınırına yakın, Alplerin eteklerindeki yeşil-mavi gölün kenarına yayılmış, 1800lerde takılı kalmış görüntüsü ve kanalların kestiği daracık sokaklarıyla şirinlikten ölecek bu kenti anlatmasak olmazdı.

Annecy, Fransa

Nasıl geldik?

Fransa kıyılarını Nice civarında terk edip dağ yollarına bırakmıştık kendimizi. Seyahatimizin görsel şölen niteliğindeki günleri diyebiliriz Route des Alpes France’de geçirdiğimiz zaman için. Annecy’ye aşağıda gördüğünüz yoldan geldik. Rota üzerinde ‘most dangerous roads of the world’ listesine adını yazdırmış, dağların kızıllığı ile hayrete düşeceğiniz Gorge du Cians da bulunuyor. Bu yolu kullanmayacaklarınız için Lyon ve Cenevre üzerinden birkaç saatlik araç veya tren yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz.

Annecy - harita

Neyle dolaştık?

Araçla gezmenize gerek olmayacak kadar küçük bir kent burası. Zaten daracık sokaklarda karşınıza çıkacak olan, orada yaşadığı için tanımadan kıskandığınız insanların evlerini ve balkonlarını görmeden geçmeyin. Kentin merkezini birkaç saatte dolaşabiliyorsunuz, gölün güney yakasını da aynı şekilde. Gölün etrafında görülesi diğer kasabalar için otobüsleri kullanabilirsiniz.

Nerede kaldık?

Kentin tarihi olan kısmındaki küçük oteller muhteşem, ama biraz pahalılar. Buraya yürüme mesafesinde de otel, hostel, airbnb seçenekleri mevcut. Bir de gölün etrafında; bir tarafı göle ve Alplere, diğer tarafı arkadaki milli parkın yemyeşilliğine bakan seçenekler var ki; biz bu kısmı öneriyoruz.

Civarda birçok kamp alanı mevcut, çoğu oldukça güzeller. Ancak yüksek sezonda epey kalabalık olabiliyor. Biz Mun. Les Champs Fleuris  isimli kamp alanında kaldık. İçinde birkaç km yol gittiğimiz kamp alanında tesadüfen göl kenarında bir yer bulduk. Fiyatlar oldukça uygun, yemyeşil, temiz bir yer. Üstelik göğe uzanan çam ağaçlarının gölgesinde gölün masmavi sularında yüzebileceğiniz, çimlerle kaplı bir alan da bulunuyor hemen yakınında. Burada güneşin batışını izleyip şarabımızı yudumlamak harikaydı.

Annecy göl kenarı, Fransa

Nereleri gezdik?

Kente yaklaştığınızda 1800lere adım attığınızı hissettirecek olan tarihi merkez sizi zaten kendine çekecek, karşı koymayın. Venedikvari görüntüsüyle kanalların arasında mimarisine hayran kalacağınız taş evler, dükkanlar, keyifli restoranları izleyerek dolaşabilirsiniz.

Annecy, Fransa

Merkeze adımınızı attığınızda aşağıda göreceğiniz Tarih Müzesi ile karşılaşacaksınız. Fotoğrafını çekmeden geçeni dövdükleri bu yer ortaçağda hapishane olarak kullanılıyormuş. Artık yolunuza devam edip labirent gibi sokaklarda daracık geçitlerde kaybolabilirsiniz.

Annecy Tarih Müzesi

Tepede bir de şato yükseliyor başınızı kaldırıp baktığınızda. Lakin kendisinin pek görülecek bir yanı yok, biz ne şatolar gördük deyip bunun yerine gölün etrafında buraya hayranlığımızı artıran bir tur atmayı yeğledik. Deniz bisikleti ya da küçük botlar kiralayarak gölde dolaşmak da mümkün. Ayrıca gölün etrafındaki diğer kasabalara teknelerle turlar yapılıyor.

Annecy, Fransa

Bir de Aşıklar Köprüsü varmış, üzerinde durup bu fotoğrafı çektinden sonra öğrendik hikayesini. Burada öptüğünüz kişi ile bir ömür geçiriyormuşsunuz, ilgilenenlere duyurulur.

Annecy köprüleri, Fransa

Ne yedik, ne içtik?

Yeme-içme konusunda beklentiniz çok yükseklerde olmasın. Öğle ve akşam yemeğini öğün öğün yemek isterseniz restoranların saatlerine dikkat edin. Bunun dışında harika atıştırmalıklar ve şaraplarla doyma alternatifi var. Şarküteri dükkanlarının hem seyirlik hem tadımlık vitrinleri de muhteşem.

Annecy, Fransa

Gün akşama yakınsa kanalın gölle buluştuğu yerdeki restoranlar manzara keyfini ikiye katlıyor. Biz peynirimizi ve şarabımızı alıp göl kenarında çimlere uzanmayı yeğledik.

Gece hayatı

Annecy’de bulunduğumuz sırada bir klasik müzik festivali hazırlığı vardı her yerde. Gölün kenarına ve hatta bir kısmı üzerine kurulan sahne ve izleyici alanları için harıl harıl çalışmalar… Ama pek yorgun olduğumuz için çimlerden kaldıramadık kendimizi. Bunun dışında kentin eski kısmı akşamları ışıl ışıl, pek hareketli. Küçük publarda içkinizi yudumlayıp kanalların ve gölün oluşturduğu harika manzara eşliğinde buraya yerleşince işleteceğiniz minik kahve dükkanının menüsü üzerine konuşmalar yapabilirsiniz.

Annecy gün batımı

Yayınlamayı planlamadığımız için pek bir amatör olan bir kısım Annecy görüntülerini buradan izleyebilirsiniz:

Bonuslar:

Bisiklet kiralayabileceğiniz küçük dükkanımsılar bulunuyor. Bisikletle ya da yürüyerek, mutlaka gölün etrafında bir tur atın.

Günbatımında gölde yüzmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Alplerin üzerinden batan güneşin oluşturduğu kızıllığın, devasa ormanın gölü bürüdüğü yemyeşillikle buluşmasını anlayamazsınız.

Ara sokaklardaki minik dükkan ve kitapçılarda kendinizi kaybetmek için biraz zaman ayırın.

Sportif olanlarınız için tasvir etmede yetersiz kaldığımız bu manzaraya karşı yamaç paraşütü yapmak, gölde deniz bisikletine binmek, sörf ya da dalış yapmak mümkün.

Metindeki tüm göle girmekleri kayak yapmakla değiştirin, kışın da muhteşem bir yermiş diye duyduk.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: